Warszawskie murale – Śródmieście

Przedstawiamy zaległą relację z szukania murali warszawskich na Śródmieściu.

Trasa wycieczka wyglądała następująco :

1. Szpitalna 6

Rozpoczęliśmy od ul. Szpitalnej 6, gdzie mural ukryty jest w podwórku. Powstał w 2012 roku, autorem jest Otecki. Ze względu na bardzo silne słońce nie udało się go dobrze sfotografować.

Dlatego skorzystam z uprzejmości http://www.warszawskie-mozaiki.pl :

Śródmieście warszawskie murale Szpitalna

 

x. Zgoda

Po drodze, całkowicie niespodziewanie napotkaliśmy na takie dzieło :

 

 

2.  Widok 11

Przy ul. Widok 11 znajdujemy zachwycający mural duetu Cyrcle z Los Angeles. Powstał on w 2014 roku i przedstawia antyczny posąg kobiety w charakterystycznym dla artystów stylu. Niestety chwilowo podziwianie (jak również fotografowanie) utrudnia odbywający się remont sąsiedniego budynku.

Cyrcle to jedno z najświeższych zjawisk w street art – sztuce ulicy – zmieniającej przestrzeń publiczną. Artyści przemierzają świat wzdłuż i wszerz, pozostawiając swoje prace : murale, grafiki, zdjęcia i filmy. W ich pracach przeszłość łączy się z nieokreśloną przyszłością. Przywołują w nich nieraz antyczne posągi, które zderzają z nowoczesnym liternictwem i kontrastują z miejską przestrzenią.

 

3. ul. Parkingowa – Let’s Colour

Zdjęcie numer 3 w galerii - Wielki mural na parkingu w centrum Warszawy. Hit czy Kit?
fot. Agnieszka Ruminska, http://www.bryla.pl

To największy mural w Warszawie (dane z 2017 roku na podstawie danych Good Looking Studio, https://tvnwarszawa.tvn24.pl). Zajmuje on 2000 metrów kwadratowych ścian parkingu piętrowego na tyłach hotelu Novotel.

Autorem jest Paweł Kozłowski, znany jako Swanski. Dzieło powstało w ramach festiwalu street artu w 2012 roku. – Metaforyczny „Gąszcz” symbolizuje przenikanie w naturze i jest utrzymany w charakterystycznym dla mnie stylu. Kolory podzielone na grupy symbolizują podstawowe siły natury – mówił Swanski.

 

4 . Patelnia

Czyli miejsce w którym murale zmieniaja sie najczęściej. Obecnie jest to mural poświęcony 90-leciu warszawskiego ZOO.

Wcześniej, w marcu tego roku powstał tam mural z okazji 50. rocznicy Marca ’68 i miał przypominać o ok. 13 tysiącach Polaków żydowskiego pochodzenia, którzy w wyniku antysemickiej kampanii zostali zmuszeni do opuszczenia kraju. Dzieło w biało-czerwono-czarnych barwach przedstawiało ludzi z walizkami na stacji Warszawa Gdańska (stąd odjeżdżały pociągi z emigrantami), zapłakane twarze, rozwarte w krzyku usta. 

5. Twarda 6

Przy przepięknej synagodze Nożyków, na budynku Gminy Wyznaniowej Żydowskiej znajdujemy mural poświęcony Julianowi Tuwimowi (poecie pochodzenia żydowskiego) i jego wierszowi pt. „Lokomotywa”.

Praca została wykonana techniką szablonu. O ile lokomotywy, takie jak przedstawiona na muralu, jeździły za czasów Juliana Tuwima, tak wagony przypominają model EN57, produkowany od lat 60. XX w., w niegdyś charakterystycznym dla Warszawy (ale również innych miast Polski) malowaniu pomarańczowym z czerwonymi pasami.

 

6. Mariańska 1 (na ścianie od ul. Świętokrzyskiej)

Tutaj murale zmieniają sie dość często.  Np. w 2015 roku był tu mural upamiętniający ofiary stanu wojennego (źródło: http://kultura.dziennik.pl / Polska Agencja Prasowa / Rafał Guz):

Źródło: http://kultura.dziennik.pl / Polska Agencja Prasowa / Rafał Guz

 

7. Sienna 45 (na ścianie od strony ul. Jana Pawla II) – mural Blue’s

Jeden z największych murali w Warszawie, o powierzchni 1200 m2. To antywojenne dzieło Blu z żołnierzami-marionetkami powstało w 2010 roku. Stało sie ono przedmiotem sporu. Planowano zastąpienie go „wielkim okiem” promującym 250-lecie Teatru Publicznego w Polsce. Jednak po protestach Instytut Teatralny im. Raszewskiego zrezygnował z zamalowania dzieła Blu.

 

8. „O Kamienico !” – Waliców 14 (widoczny od ul. Grzybowskiej)

Kolejny z największych murali w Warszawie. Jest dzie­łem Wik­tora Mali­now­skiego, zajmuje 1400 m2 i  pow­stał w 2009 roku,  Mural w całej oka­za­ło­ści naj­le­piej pre­zen­tuje się od ulicy Grzy­bow­skiej.

Mural zajmuje ścianę zrujnowanej kamienicy leżącej niegdyś na granicy warszawskiego getta; grą słowną z jednej strony pyta o jej wojenną historię i znaczenie, z drugiej zaś domaga się pamięci.

Jeżeli się przyjrzymy (np. zoomem w aparacie), to zobaczymy, że w baloniku odbija się fragment panoramy miasta.

 

9. Żelazna 79

Mural na budynku stacji sanitarno-epidemiologicznej, którego autorem jest grupa „Twożywo„,  powstał w 2011 roku  ramach programu „Inne miasto, inne życie” organizowanego przez Narodową Galerię Sztuki „Zachęta”, a dotyczącego przemian organizacji przestrzeni miast w krajach postsocjalistycznych.

Tytułowa „czystość” ma podwójne (a nawet potrójne) znaczenie – pierwsze, oczywiste i dosłowne,  odwołuje się do misji instytucji mieszczącej się w samym budynku. Drugie, przenośne, wyjaśnione zostaje na blogu projektu „Inne miasto, inne życie”:

Czystość rozumiana jest jako warunek efektywnej organizacji ludzkich skupisk, swoiste przykazanie cywilizacyjne, w kulturze zaś jako idea przyświecająca poszukiwaczom czystej formy w niezrozumiałym chaosie.

Kolejny sposób odczytania pracy jest dość przewrotny (i nie dla dzieci 😉 )– litery i znaki upodobnione są do kopulujących par, przywołując tym samym opozycję czystości i seksu.

 

10. Chłodna 34

Mural „Lungful” autorstwa SatOne powstał w 2011 roku. Przedstawia on z jednej strony oddychające zielenią, a z drugiej zanieczyszczone miejskim „smogiem” płuca osadzone w turkusowych żebrach.

 

11. Wronia 47

Paweł Swanski, ceniony artysta wykonał w 2017 roku na ulicy Wroniej 47 wyjątkowy mural, który ma zwrócić uwagę Polaków na problem nadmiernego połowu i wymierania oceanów. Inspiratorem akcji była organizacja MSC. Marine Stewardship Council jest niezależną, międzynarodową organizacją pozarządową promującą zrównoważony połów. Mural powstał z okazji Światowego Dnia Oceanów, który obchodzony jest co roku 8 czerwca.

 

12. Wronia 50

Mural Fundacji Rak’n’Roll przy ul. Wroniej na warszawskiej Woli symbolizujący wsparcie dla wszystkich kobiet, które będąc w ciąży przechodziły lub przechodzą przez raka. Jego autorem jest Michał Warecki, mural został odsłonięty w październiku 2017 roku.

 

13-14. Plac Europejski

Mural „Giganty” po lewej stronie kamienicy autorstwa Françoisa Schuitena.

Mural po prawej stronie kamienicy : „Kocham Warszawę” autorstwa Rafała Olbińskiego.

Inicjatorem obu murali była Fundacja Sztuka w Mieście.

 

Źódła : http://voyagesmes.blogspot.com, http://zblogowani.pl, https://www.wprost.pl, http://kultura.dziennik.pl,  http://www.warszawskie-mozaiki.pl

Jedna myśl na temat “Warszawskie murale – Śródmieście

Dodaj komentarz