Warszawskie murale – Praga cz.2

Druga część naszego spacerku w poszukiwaniu murali praskich to wycieczka dla leniwych 😉 Dlaczego ? Ponieważ podczas godzinnego spacerku znajdujemy tu  ponad 15  murali (!). Zwłaszcza ulica Stalowa to mural niemal na każdym budynku 😉

No ale po kolei.

Trasa naszej wycieczki wyglądała następująco :

 

1. Mała 4 – mural bez nazwy (geometrczny alfabet)

Mural stworzony przez francuskiego artystę Eltono oraz grupę dzieci ze stowarzyszenia GPAS (Grupa Pedagogiki i Animacji Społecznej). To kolejna juz praca, która powstała w ramach projektu „This Way, inspirowanego mistrzostwami EURO 2012, realizowanego w kwietniu 2012 roku.

Mural przedstawia kolorowe figury geometryczne, które są tak naprawdę tajnym alfabetem, wymyślonym przez Eltono i dzieci – zawiera słowa z zapisem emocji, nazw ulic, imion, które zostały przeniesione na mury za pomocą szablonów.

Dzieci zostały przygotowane do malowania poprzez cykl warsztatów w domu kultury V9, podczas których zapoznały się m.in. z technikami szablonu, plakatu, sitodruku.

Inicjatorem projektu jest Biuro Kultury Urzędu m.st. Warszawy. Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie GPAS (Grupa Pedagogiki i Animacji Społecznej) i Fundację Vlep[v]net.

 

Na tym samym podwórku znajduje sie kolejny mural :

2. Mała 6 – mural „Massmix FEAT”

Graficzne sample autorstwa Eltono, Pawła Ryżko, Graphic Surgery, CT i Wooda zostały rozmieszczone na ścianie praskiej kamienicy przez kolektyw Massmix w lipcu 2012 roku.

Działanie jest częścią cyklu „UPDATES” Fundacji Vlepvnet, który prezentuje międzynarodowej sławy artystów działających w przestrzeni publicznej.

 

3. A jako bonus na ulicy Małej :

Różówy stworek, który przewija się przez Pragę, ale nie tylko.

 

4. Stalowa 25 – „Kocham Pragę”

Autorem tego murala jest Tomasz Biernat, a dzieło powstało w grudniu 2013 roku.

Czarne ozdobne litery umieszczone na wysokości ostatniego piętra budynku układają się w napis „Kocham Pragę”, będący wyrazem uczucia do jednej z warszawskich dzielnic o bardzo wyrazistym charakterze.

Praca wygrała internetowy konkurs na projekt graficzny hasła „Kocham Pragę”, którego organizatorem był Dom Kultury Praga w Dzielnicy Praga Północ.

 

5. Julien de Casabianca

Typowe dla Juliena de Casabianca wlepki postaci odnajdujemy w podwórkach ulicy Stalowej.

Powstały one w ramach „Outings Project” realizowanego w wielu miastach na całym świecie, m.in. Nowym Jorku, Barcelonie czy Rzymie. Projekt polega na przenoszeniu postaci ze znanych obrazów z muzeów na ulice. Wybrane dzieło jest najpierw fotografowane w swoim naturalnym otoczeniu (muzeum), następnie drukowane na papierze i przyklejane na ścianie budynku. Celem pomysłodawcy przedsięwzięcia jest ożywienie zaniedbanych miejsc i zmiana postrzegania dzieła sztuki jako czegoś obcego, zarezerwowanego jedynie dla wybranych.

Przypomnijmy, że dzieła tego autora spotkaliśmy już na ulicy Ząbkowskiej (a raczej to co z nich zostało) oraz w Białymstoku.

 

 

6. Stalowa 37, róg Czynszowej – mural bez nazwy (Szczudlarze)

Mural powstał w 2008 roku a jego autorem jest Stowarzyszenie Teatralne Remus.

Praca przedstawia czterech mężczyzn na szczudłach. W tle znajduje się kolorowy pasek oraz imiona wraz z pierwszą literą nazwiska.

Praca powstała podczas piątej edycji akcji animacyjnej „Kobierce”, organizowanej w okolicach ulicy Stalowej przez Stowarzyszenie Teatralne Remus.

 

7. Stalowa 41 – mural bez nazwy (plac zabaw)

Mój ulubiony praski mural autorstwa Ernesta Zacharevica powstał w sierpniu 2015 roku.

Dzieło przedstawia dzieci bawiące się na globusie, urządzeniu charakterystycznym dla dawnych placów zabaw. Tematyką nawiązuje więc do dawnych zabaw, jeszcze z czasu PRL-u, a jednocześnie podkreśla brak miejsca zabaw dla współczesnych dzieci z tej okolicy. Niegdyś na placyku obok kamienicy znajdował się plac zabaw. Dziś jest tam tylko puste, zaniedbane podwórko.Globus jest umieszczony w górnej części muralu – zabawę trójki dzieci obserwuje „z dołu” mały chłopiec.

Pochodzący z Litwy Ernest Zacharevic odwiedził Warszawę w ramach siódmej edycji festiwalu Street Art Doping. Dzieci są częstymi bohaterami jego prac.

 

8. Stalowa 38 – „Im dłużej czekasz na przyszłość tym będzie krótsza”

Ten mural autorstwa grupy Loesje powstał w grudniu 2011 roku. Przedstawia on tekst „Im dłużej czekasz na przyszłość tym będzie krótsza”. Hasło to zostało wybrane podczas warsztatów dla młodzieży organizowanych na Pradze Północ przez warszawską grupę Loesje. Praca utrzymana jest w czarno- białej stylistyce, charakterystycznej dla plakatów Loesje. Minimalistyczna forma podkreśla wartość tekstów i ich przesłanie. Jest to pierwszy mural, jaki grupa stworzyła w Polsce.

 

Loesje (czyt. luszje, czyli po polsku Lusia) to grupa ludzi działających na całym świecie, a jednocześnie postać, poprzez którą chcą inspirować innych. Idea tego ruchu powstała w grupie dziewięciu przyjaciół, których celem było powołanie do życia nowej inicjatywy, będącej odpowiedzią na problemy, którymi przez sytuację polityczną w latach ’80 żyła Holandia. Dziś lokalne grupy Loesje działają w kilkudziesięciu krajach. Loesje jest obecna między innymi w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Estonii, Nepalu, Stanach Zjednoczonych, a także w Polsce. Loesje w Warszawie jest jednym z działań Fundacji Sztuki Arteria.

 

9. Stalowa 46 – mural bez nazwy (kolumny)

Jest to kolejny już mural stworzony przy współudziale dzieci ze stowarzyszenia GPAS (Grupa Pedagogiki i Animacji Społecznej). Został stworzony w 2012 roku przez ukraińskiego artystę Wulfiusa Dmytro wraz z dziećmi. Także ta praca powstała w ramach projektu „This Way, inspirowanego piłkarskimi mistrzostwami i realizowanego wspólnie z Kijowem.

Mural przedstawia greckie kolumny, z których część stoi, część jest połamana niczym zapałki. Kilka kolumn zakończonych jest czerwonymi kulami, a na jednej siedzi zielono-niebieski goryl.

Także tym razem dzieci zostały przygotowane do malowania poprzez cykl warsztatów w domu kultury V9, podczas których zapoznały się m.in. z technikami szablonu, plakatu, sitodruku.

 

10. Stalowa 50 – mural „Ania”

Ten romantyczny mural powstał  8 kwietnia 2016 roku jako… tło do realizowanej reklamy firmy McDonaldsa 😉

11. Równa 11 /  Szwedzka 7

Mural nieznanego autora z czerwca 2011 roku.

Mural został wykonany na kamiennej ścianie kamienicy. Składa się z białego zarysu domu i postaci. Ten prosty zabieg pozwala zobaczyć układ domu (pokoje, schody) oraz przebywających w nim mieszkańców (mężczyzna z rakietą tenisową, kobieta z dzieckiem, kobieta sprzątająca). Stylistycznie nawiązuje do popartu. Postać męska nawiązuje do mężczyzny z kolażu Richarda Hamiltona „Just what is it that makes today’s homes so different, so appealing?”.

Mural powstał w ramach projektu Stowarzyszenia Odblokuj i jest jedną z wielu interwencji w przestrzeni publicznej, z których część odbyła się właśnie na Pradze.

 

12. „Warszawa Wschodnia” – Strzelecka 26

Ten jeden z najbardziej rozpoznawalnych murali warszawskiej Pragi powstał w 2016 roku. Jego autorem jest hiszpan, Sebas Velasco, znany w świecie street-artu artysta. Jego prace można podziwiać również w Barcelonie, Santander, Brnie czy Kijowie. Mural na Strzeleckiej pod hasłem „Warszawa Wschodnia” powstał w ramach festiwalu Street art Doping. Jego bohaterem jest mieszkaniec Pragi i towarzyszący mu Polonez FSO – symbol PRL. Biorąc pod uwagę, że człowiekiem na muralu jest barman z okolicznego baru Chmury przy ul. 11 Listopada – jest to całkiem ciekawe połączenie symboli starej i nowej Pragi.

 

13. Środkowa 17 – „Warsaw Fight Club”

I drugi ze znanych praskich murali – „Warsaw Fight Club” na budynku przy ul. Środkowej 17,  którego autorem jest Conor Harrington.

„Fight Club” zatacza coraz szersze kręgi. Po Kopenhadze i Nowym Jorku przyszedł czas na Warszawę. Jeden z mężczyzn zadaje cios, drugi wykonuje unik, zasłania twarz, żeby nie oberwać. Obaj ubrani w stroje z początku XIX wieku wyglądają dostojnie, jednak skoncentrowani są jedynie na mordobiciu.

Mural budzi emocje. Jeden z radnych z Pragi Północ stwierdził, że praca Harringtona promuje przemoc.

 

14. 11 Listopada 22

Szukając muralu „Mr. Spray”:

Nie tylko znaleźliśmy jego nową wersje:

Ale także całe „zagłębie muralowe” w podwórku !! Dosłownie każda ściana to malowidło !

Jest także nas znajomy z ulicy Małej :

 

Jest tam także mural autorstwa Dariusza Paczkowskiego z listopada 2009 roku. Dzieło przedstawia ręce trzymające flagi państwowe i powstało dla uczczenia Narodowego Święta Niepodległości. Flagi mają przypominać o sytuacji na Białorusi, w Tybecie, Czeczenii i Palestynie, które cierpią na brak niepodległości czy wolności.

Mural został zniszczony przez nieznanych sprawców, którzy zamalowali polskie barwy narodowe. Został odtworzony w grudniu 2017 roku przez autora oraz osoby z czterech kontynentów i pięciu krajów. Domalowano flagę Wietnamu, która jest zakazana przez komunistyczne władze tego kraju

 

 

15. Inzynierska 5 (wejście bramą z numerem Inżynierska 3) – „Praska torba”

Kolorowy mural stworzony przez Zuzannę Młotek  w 2012oraz (po raz kolejny) grupę dzieci ze stowarzyszenia GPAS (Grupa Pedagogiki i Animacji Społecznej). Praca powstała w ramach projektu „This Way, inspirowanego piłkarskimi mistrzostwami i realizowanego wspólnie z Kijowem.

Praska czerwona torba, która powstała na murze, kryje w sobie wiele skarbów: szminki, klucze, serca, żelazka, telefony, ubrania, kredki, szpulki i na pewno można z nią lecieć w kosmos.

Także w tym przypadku dzieci zostały przygotowane do malowania poprzez cykl warsztatów w domu kultury V9, podczas których zapoznały się m.in. z technikami szablonu, plakatu, sitodruku.

 

Źródła : http://szewo.com, https://puszka.waw.pl, http://warszawa.naszemiasto.pl

Dodaj komentarz