Co robić z dzieckiem w niepogodę ? – Warszawa, Toruń, Gdańsk, Białystok

Pogoda podczas wakacji (i weekendów) nie zawsze dopisuje. A Dzieciaki sie nudzą… Oto kilka naszych propozycji i pomysłow na nudę.

1. GDZIEKOLWIEK – planszówki

Gdziekolwiek jesteśmy podczas niepogody sprawdzą sie puzzle i planszówki – i to w każdym wieku (tak od 2-3 lat), kwestia tylko odpowiedniego doboru gry 🙂 Odpowiedniej pod kątem wieku i gabarytów pudełka, jeżli zabieramy ją na wyjazd 😉

Fajne propozycje znajdziemy tutaj.

Źródło: http://kreatywniezdziecmi.pl

 

Źródło: http://kreatywniezdziecmi.pl

 

2. WARSZAWA – AIRO

(ul. Łopuszńska 22)

W czwartek 23.06 otwarte zostałe kolejne centrym aktywnego wypoczynku – Airo- Active Park.  No nowe oblicze parków trampolin.

Znajdziemy tu Kosmiczna Salę Zabaw (Airo Space Kids), a w niej :

 • trzy piętra kosmicznych zakamarków, kraterów i gór – wymarzone miejsce na wspinaczkę, gonitwę i kosmiczne przygody
 • labirynty,  których przejście daje prawdziwą satysfakcję
 • tory przeszkód godne prawdziwego gwiezdnego odkrywcy
 • trampoliny, na których można bezpiecznie ćwiczyć skoki i fikołki
 • zjeżdżalnie tak dłuuuugie, że nie sposób ich opisać ziemskimi przymiotnikami.

A także tor gokartowy, salki urodzinowe, salkę edukacyjną oraz strefę interaktywną.

Z kolei sam Airo Active Park to park trampolin, a w nim :

 • głowna strefa trampolin – czyli aż 45 trampolin rekreacyjnych płaskich i stojących, kwadratowych oraz prostokątnych. Połączone ze sobą tworzą powierzchnię około 500 m2. Są oczywiśćie także przeszkody . A wszystko o różnym stopniu trudności.
 • basen z gąbkami, czyli coś dla początkujących w akrobatyce. Do gąbek można wskakiwać z trzech trampolin rekreacyjnych ustawionych wzdłuż basenu.
 • Slack Line, czyli lina akrobatyczna naciągnięta nad basenem z gąbkami do trenowania zachowania równowagi i innych zaawansowanych akrobacji.
 • trapez cyrkowy, na którym można się bujać i bezpiecznie zeskakiwać do basenu z gąbkami.
 • ścieżki akrobatyczne – dwie podłużne trampoliny rekreacyjne o długości 15 m służą do trenowania bardziej złożonych ewolucji gimnastycznych.
 • Wall Run, czyli trzy trampoliny ustawione jedna obok drugiej obudowane ściankami różnej wysokości tworzącymi podest. Wybijając się z trampoliny plecami można wejść stopami po ściance.
 • Air Bag – do bezpiecznego lądowania dla osób wybijających się z ustawionych obok trampolin rekreacyjnych.
 • kosze do wsadów, czyli NBA dla każdego! Trzy kosze zawieszone na różnych wysokościach z trampolinami do trenowania wsadów, celności rzutów i koordynacji ruchowej.
 • ścianka bulderowa, czyli ścianka wspinaczkowa o wysokości 2,5 – 3 m nie wymagająca dodatkowych zabezpieczeń od wspinającego, ze znajdującym się na dole materacem bezpieczeństwa.
 • i wiele innych 🙂

 

3. WARSZAWA – Baylab

(Al. Jerozolimskie 158)

Baylab – czyli warsztaty dla dzieci organiuzowane przez firmę Bayer. Miejsce gdzie można nauczyć się poprzez zabawę, wziąć udział w grach i przyjrzeć się z bliska zjawiskom chemicznym, fizycznym i biologicznym.

Wszyscy dostają fartuchy i identyfikatory aby poczuć się jak prawdziwi naukowcy.  Później dzielą się na grupy i rozwiązują zagadki, oglądąja przez mikroskop eksponaty i w innych formch  zababy uczą sie ciekawostek ze świata biologii, chemii i fizyki. Wspaniała zabawa dla młodych fanów nauki (ale nie tylko). Dla dzieci od lat 8 (niektóre warsztaty od 12). Niemniej nasza mała naukowiec rozpoczęła w wieku lat 6, i była zachwycona i wciąż czeka na nowe tematy warsztatów 🙂 Zachwyceni byli także chłopcy mniej zzfascynowani nauką a także… rodzicie, którzy podglądali i podsłuchwiali 😉

Polecam filmik o warsztatach : Film Baylab.

 

4. OTREBUSY – Muzeum Motoryzacji

(ul. Warszawska 21, 05-805 Otrębusy)

25 km od Warszawy, w Otrębusach znajduję się Muzeum Motoryzacji, które znajdziemy w wielu przewodnikach o polskich atrakcjach.

Źródło : http://www.muzeum-motoryzacji.com.pl

Zobaczymy tu wiele zabytkowych samochodów (łącznie z najstarszym samochodem w Polsce – z 1897 roku !) , motocykli, ale także radioodbiorniki, rowery czy nawet angielskie budki telefoniczne 🙂 Gratka dla fanów motoryzacji, PRLu i zabytkowych przedmiotów.

Źródło : http://www.muzeum-motoryzacji.com.pl
http://www.muzeum-motoryzacji.com.pl
http://www.muzeum-motoryzacji.com.pl

 

5. PRUSZKÓW / czasowo KRAKÓW – WYSTAWA FIGUR STALOWYCH

(ul. Przejazdowa 17 , 05-800 Pruszków)

To trzeba zobaczyć !!! Na żywo robi jeszcze większe wrażenie ! Do 30 czerwca wystawa jest też w Krakowie.

Źródło : http://www.galleryofsteelfigures.com

6. TORUŃ – Żywe Muzeum Piernika.

Czyli wspaniałe warsztaty dla małych u dużych 🙂 Po szczegółową relacje odsyłamy do naszego wpisu.

6. GDAŃSK – Muzeum Morskie – Sołdek

(ul. Ołowianka 9-13, 80-751 Gdańsk)

Częściowo pod dachem, częściowo na otwartym pokładzie – zwiedzanie statku na 5 poziomach, od maszynowni to mostek kapitana. „Sołdek” to pierwszy zbudowany przez polski przemysł stoczniowy statek pełnomorski.

„Zwiedzając „Sołdka” mamy możliwość zapoznania się z zabytkową konstrukcją rudowęglowca z pokładem typu szańcowego, czterema ładowniami i nadbudówkami na śródokręciu i rufie. Na burtach widać rodzaj niestosowanej obecnie spawano-nitowanej konstrukcji kadłuba. Na pokładach znajdują się pokrywy czterech ładowni, kotwica dziobowa oraz urządzenia przeładunkowe napędzane silnikami parowymi. Żurawie bomowe obsługiwane były przez wciągarki pochodzące z dostaw UNRRA. Najciekawszym ze zwiedzanych pokładów jest niewątpliwie pokład łodziowy z wyposażeniem ratunkowym statku oraz awaryjnym stanowiskiem sternika.

W nadbudowie śródokręcia oraz na rufie zwiedzający poznaje warunki socjalne, w jakich pracowali oficerowie i marynarze w połowie ubiegłego wieku. W sterowni, w której pierwotnie nie było nawet radaru, mamy zabytkowe wyposażenie, w tym m.in. rury głosowe do komunikacji z maszynownią. Kompletnie wyposażona maszynownia pozwala na zapoznanie się z niestosowanym obecnie napędem mechanicznym statku z kotłami opalanymi węglem oraz tłokową maszyną parową.

Pomiędzy maszynownią a nadbudową śródokręcia przystosowano do zwiedzania dwie ładownie. W ładowni nr 3 organizowane są wystawy czasowe. W ładowni nr 4 znajduje się wystawa opowiadająca o historii budowy i eksploatacji „Sołdka” oraz ekspozycja modeli statków zbudowanych przez Stocznię Gdańską w latach 1947-84.” (Źrodlo : http://www.nmm.pl)

Bardzo fajna przygoda, nie tylko dla dzieciaków. Zwiedzanie ok. 1 godzina.

Bilety normalne po 8 zł i 5 zł ulgowe, dostepne także bilety łączone na Sołdka i Spichlerze oraz przeprawę promem Mołtawa (normalny 18 zł, ulgowy 10 zł).

7. GDAŃSK – Muzeum Morskie – Spichlerze na Ołowiance

(Narodowe Muzeum Morskie, ul. Ołowianka 9-13, 80-751 Gdańsk)

Warto dowiedzić, zwłaszcza że znajduje się tuż obok Sołdka. Ekspozycja mieści sie na 4 kondygnacjach i średni czas zwiedzania to okolo 2 godzin.

Znajdziemy tu cztery wystawy stałe : Polacy na morzach świata, Archeologia Morska i Nurkowanie, Galeria Morska, Jerzy Wojciech Doerffer. Oraz wystawy czasowe.

Muzeum organizuje także warsztaty wakacyjne. Niestety tylko dla grup zorganzowanych.

8. GDAŃSK – Muzeum Morskie – Ośrodek Kultury Morskiej

(Ośrodek Kultury Morskiej, ul. Tokarska 21-25, 80-888 Gdańsk ; wejście od strony Motławy i od ul. Tokarskiej)

Tu znajdziemy atrakcje skierowane bezpośrednio do dzieci – interaktywna salę „Ludzie-Porty_statki” o której czytałam w przewodniku po Gdańsku, a o której nic nie wiedziała Pani sprzedająca bilety na Sołdka 😉 Naszukałam się, aby znaleźć gdzie ta sala jest (przewodnik mówi tylko że w Muzeum Morskim, a to ma sporo oddziałów ;).

Źródło : http://www.nmm.pl/osrodek-kultury-morskiej

Jest to główna atrakcja Ośrdoka Kultury Morskiej. W oczy rzuca się tu przede wszystkim ogromny basen ze zdalnie sterowanymi modelami statków i jachtów, na którym można urządzić regaty 🙂 Uczymy się tu jak najlepiej ustawić żagiel względem wiatru lub próbować delikatnych manewrów na wodzie z użyciem holowników.

Nie jest to oczywiście jedyna atrakcja sali interaktywnej 🙂 Ale nei zdradzimy wszystkich sekretów 😉

Wejścia na sale o pełnej godzinie, zwiedzanie trwa ok. 60 minut. Bilety po 8 zł normalne i 5 zł ulgowe.

 

9. BIAŁYSTOK – Fikoland

(ul. Handlowa 1)

Nieco ukryty Fikoland to dwupietrowa konstrukcja dla starszych dzieci. Wejście jest tuż przy szatni, a wyjście przy kawiarance, gdzie rodzicie mogą raczyć się kawą a nawet popracować.

http://www.fikoland.com.pl

Co ważne – jest tu także duża salka dla najmniejszych dzieciaczków, czego nie znajdziemy w większości sal z kuleczkami.

http://www.fikoland.com.pl

 

http://www.fikoland.com.pl

 

10. BIAŁYSTOK – ścianka wspinaczkowa OKAPIK w CH ALFA

Nie wszyscy wiedza, że w centrum handowym może być ścianka wspinaczkowa. Tak jest w CH Alfa w Białymstoku.  Ścianka oferuje rozrywkę zarówno starszym jak i młodszym klientom Alfa Centrum, dla których przygotowanych zostało aż 21 niezależnych dróg wspinaczkowych. Połowa tras przeznaczona jest dla osób początkujących i dla dzieci, a pierwsze kroki na ściance pomogą im postawić wykwalifikowani instruktorzy.

Na ściance beda się dobrze bawić zarów no dzieci jak i dorośli 🙂 Dodatkowo organizaowane są wspinaczkowe urodziny.

Ścianka wspinaczkowa otwarta jest w godzinach:  poniedziałek – piątek: 15:00 – 21:00, sobota: 11:00 – 21:00.
niedziela: 10:00 – 20:00.

 

X. REZERWUJĄC NOCLEGI

Szukaja noclegu weźmy pod uwage także dzieciaki – czy będą miały co robić gdy pada deszcz (albo gdy my chcemy chwile odpoczać) ?

Przykładem jest Willa Aniołowka w Zakopanem, która oferuje apartmanty a także ma salę zabaw (kulki) i sale gier, a wniej stól do tenisa stołowego, piłkarzyki i stól do bilarda. Ponadto jest nastawiona na rodziny z dziećmi, więc nasze pociechy szybko znajdą sobie towarzystwo (i dadza odetchnąć rodzicom 😉

Źródło: http://www.aniolowka.pl/
Źródło: http://www.aniolowka.pl/

 

Inna propozycja w Zakopanem to apartmenty na Nowotarskiej 24, gdzie oprócz sali zabaw znajdziemy także basen.

Źródło : http://www.nowotarska24.com/

Nad morzem z kolei znajdziemy m.in. Primaverę, nie tylko z dużą salą zabaw, ale także basenemami oraz licznymi animacjami dla dzieci.

 

 

To tylko kilka z wielu propozycji wakacji w miejscach przygotowanych dla dzieci 🙂

Wiecej znajdziemy np. na www.dzieciochatki.pl.  Choć akurat powyższe przykładowe noclegi znaleźlismy po prostu przeglądając internet 🙂

 

Życzymy Wam udanych wakacji ! Nawet jeżeli chwilowo nie dopisuje pogoda 😉 Najważniejsze to byc przygotowanym na taką sytuację 🙂

Dodaj komentarz