Wycieczka nie była łatwa 🙂 Zaplanowaliśmy dość długą trasę (ok. 17 km) a 30 stopni w cieniu nie pomagało.
Ostatecznie trasę zmienialiśmy dynamicznie, bo co raz wpadaliśmy na murale, których zaplanowanych nie było, ponieważ były już podczas wcześniejszych spacerów, no ale dla wielu uczestników były nowe 🙂 Wiec spacerek wyszedł nam bardzo spontaniczny i kreatywny 🙂 I jednak krótszy, ale nie dlatego, że zrezygnowaliśmy ale przez…. ulewę.
Dziękuję wszystkim uczestnikom, których nie przeraziła długość trasy ani temperatury ! 🙂
W sumie tego dnia zrobiliśmy (najbardziej wytrwali 😉 ) 12 km i odwiedziliśmy 23 miejsca. Miejsca a nie murale, bo niestety w kilku miejscach murali już nie było 🙁 Przegrały nierówna walkę z apartamentowcami…
A trasa była ostatecznie krótsza o 5 km niż planowaliśmy, nie dlatego, że zabrakło nam sił, ale dlatego, że ulewa brutalnie zakończyła nasz spacer 🙁
Pierwsza część naszej trasy tego dnia wyglądała mniej-więcej tak :
15 (1). Mural upamiętniający Zdzisława Maklakiewicza i Jana Himilsbacha, , rondo Jana Himilsbacha
Rozpoczęliśmy od najdalej położonego od centrum dzieła. Mural filmowy odsłoniety w listopadzie 2015 roku. Jest to mural z kadrami z filmów, w kórych wystąpili Zdzisław Maklakiewicz i Jan Himilsbach.
16 (2). Powąskowska 7/13
Następny na liście był mural(-e) na nowym budynku, czyli ewenement. Jak wiadomo murale powstają na starych budynkach, często przeznaczonych do rozbiórki albo tez na nieciekawych budynkach celem ich ożywienia i ozdobienia. Tu, na osiedlu Żoliborz Artystyczny znajdujemy mural zaplanowanych w projekcie tego nowego osiedla. Jest widoczny z ulicy Powązkowskiej. Drugi z murali znajduje się bardziej w głębi osiedla.
Jeśli fragment Żoliborza określa się przymiotnikiem „artystyczny”, można spodziewać się, że znajdzie się w tu miejsce na wszelkiego rodzaju przejawy artystycznego geniuszu, w tym… murale. Praca Piotr Młodożeńca na ścianie nowoczesnego budynku przy ulicy Powązkowskiej 7/13 nawiązuje do twórczości poety Jerzego Ficowskiego, który jest patronem osiedla. Mural powstał w 2014 roku i jest wyjątkowy, ponieważ nie jest tymczasowym dziełem na starym budynku, często do rozbiórki, lecz na nowych budynkach mieszkalnych Artystycznego Żoliborza.
17 (3). Dzielna 72
Trzeci na naszej liście był przepiękny mural przy ul. Dzielnej 72 przedstawiający podróżnika z małpką i katarynką. Powstał rok temu (sierpień 2017), niestety juz zakrył go nowy dobudowany do kamienicy z muralem apartamentowiec 🙁
Mural wyglądał tak:
Prawda że piękny ?
18 (4). Róg ul. Leszno i ul. Okopowej
Także kolejny z murali na naszej trasie już został zlikwidowany.
Tak teraz to wygląda :
A tak wyglądał mural:
19 (5). Żelazna 91 (róg Solidarności i Żelaznej)
Po dwóch wcześniejszych rozczarowaniach tu czekała na nas niespodzianka – nowiutki piękny i ogromny mural na rogu Al. Solidarności i ul. Żelaznej 🙂
Autorem malowidła jest Igor Chołda (Aqualoopa), projektant, ilustrator i artysta streetartowy. Absolwent Wydziału Filozofii UW i Łódzkiej Szkoły Filmowej tworzy obrazy, teledyski i animacje, głównie jednak znany jest jako autor murali m.in. o Marii Skłodowskiej-Curie przy stacji metra Centrum, „Jaskółki” na Ursynowie, „grającego muralu” na Pradze Północ czy malowideł w Słupsku i Częstochowie. Grafika na Woli to jego podróż w przeszłość.
Mural jest kompozycją, która prezentuje najbardziej charakterystyczne miejsca w dzielnicy. – podkreśla Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli.
Projekt muralu został wyłoniony w konkursie organizowanym przez Zakład Gospodarowania Nieruchomościami i Urząd Dzielnicy. – Hasło „Moda na Wolę” zainspirowało twórców z całej Polski. Zwycięski mural budzi pozytywne emocje, pokazuje energię i różnorodność, które drzemią w naszej dzielnicy – tłumaczy z kolei Mateusz Matejewski, dyrektor ZGN Wola.
(Źródłó : www.onet.pl)
X (6). Zelazna 79
Znany już z naszej poprzedniej wycieczki po Śródmieściu mural „Czystość jest?”
X (7). Chłodna 34
I sąsiadujący z poprzednim mural Lungful (czyli Płuca).
20 (8). Ogrodowa 65
Mural z 2016 roku, autorstwa młodej artystki Alicji Białej.
Inwestor chciał aby mural nawiązywał do historii lub charakteru najbliższej okolicy czy samej kamienicy przy ul. Ogrodowej 65, wybudowanej przed wojną przez właściciela słynnej firmy przewozowej, Władysława Węgiełka. Jak mówi autorka – Alicja Biała – jej inspiracją były stare zdjęcia pradziadków, pochodzących z Warszawy, przedstawiające życie ludzi z okresu lat ’20 i ’30 minionego wieku. Sama koncepcja muralu jest otwarta na interpretację.
– Wygrzebałam stare zdjęcia u moich pradziadków, rodziny pochodzącej z Warszawy. Szukałam fotografii wspólnotowych, gdzie postaci zlewają się w jedność. Można to odczytywać zarówno w kontekście kamienicy jako wspólnoty osób żyjących w tym budynku, jak i w kontekście historycznym jako anonimowych, dawnych lub dzisiejszych mieszkańców – mówi autorka zwycięskiego projektu.
(źródło : warszawa.naszemiasto.pl)
X (9). Wronia 47
Kolejny już mural znany nam z poprzednich poszukiwań.
X (10). Wronia 50
Również odwiedzony już przez nas wcześniej mural przy tej samej ulicy.
X. (11-12). Plac Europejski
Kolejne znane z poprzedniej wyprawy murale – tym razem na Placu Europejskim.
Źródła: http://goodlooking.pl, www.onet.pl, warszawa.naszemiasto.pl