19. /bez tytułu/ – ul. Sikorskiego 10
Te piękne kwiaty lotosu na niebieskim tle to dzieło Joanny Stańko. Kwiaty budzą pozytywne skojarzenie z obłokami unoszącymi się na niebie. A miasta wymienione w dolnej części murala to miasta partnerskie Bielsko-Białej. Praca powstała w 2008 roku w programie akcji artystycznej Galerii Bielskiej BWA „Prze/mieszczanie malarstwa”
Celem autorski dzieła było wprowadzenie w przestrzeń miejską koloru a także stworzenie charakterystycznego punktu w mieście – miejsca spotkań.
Oprócz tego że jest to miejsce spotkań to także… karmienia gołąbków 😉 Znowu 😉
20. „m-city 744” – Plac Żwirki i Wigury 8
Ten mural jest dość ciężko znaleźć, ponieważ, wraz z kolejnym z wymienionych dzieł, znajduje się na wyjątkowo dużym obiekcie. Obeszliśmy cały wielki budynek zanim go znaleźliśmy 😉 Dodatkowo Plac Żwirki i Wigury nie jest do końca rozpoznawany przez mapę Google 😉
Mural znajduje się oficjalnie pod adresem Plac Żwirki i Wigury 8. A praktycznie znajduje się on na budynku Starej Fabryki, od strony ulicy Zamkowej, za mini-parkiem i pomnikiem Żwirki i Wigury.
Dzieło powstało w 2014 roku w ramach projektu „m-city” a jego autorem jest Mariusz Waras. Temat dzieła nawiązuje do lokalizacji – przemysłu włókienniczego, którego zabytki można oglądać w mieszczącym się w budynku Starej Fabryki Muzeum Techniki i Włókiennictwa, oddziału Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej.
Projekt „m-city” to kilkaset murali na całym świecie tego autora, które nawiązują do pejzażu miejskiego głównie swoim monochromatycznym wizerunkiem. Znajdziemy wśród nich gigantyczne statki, sterowce, samoloty, pociągi czy dźwigi. Brzmi znajomo ? 😉 Tak, dzieło Mariusza Warasa w ramach projektu „m-city” znajdziemy też na gdańskiej ZASPIE 🙂
Jak mówi sam autor zależało mu aby obraz był odzwierciedleniem procesu technologicznego, ale także aby oglądający widzieli w nim pejzaż. Chyba Mu się to udało ? 🙂
21. Mural upamiętniający bielskie tramwaje – Plac Żwirki i Wigury 8
Za poprzednim muralem, nieco w głębi znajdziemy mural upamiętniający system komunikacji Bielsko-Białej z lat 1895-1971. To własnie tu, jako w ostatnim z miast z Polsce, zlikwidowano sieć tramwajową w czasach PRLu. Autorzy tego powstałego w 2013 roku dzieła, Jacek Grabowski i Piotr Wisła, inspirowali się starą widokówka Bielska z lat 30-tych XX w. Mural przedstawia ulicę przy której dzieło się znajduje, czyli ulicę Zamkową. A dodatkowo na niebie umieszczono samolot – dla upamiętnienia pilotów Franciszka Żwirko i Stanisława Wigury.
22. „Dmuchawiec” – ul. Czajkowskiego 3
Kolejny z murali niezbyt łatwy do odnalezienia. A to dlatego że nie jest zbytnio widoczny gdy zbliżamy się do niego główna ulicą (Partyzantów) i dlatego, że pośród wielu starych budynków na ulicy Czajkowskiego ( a na takich zwykle znajdujemy murale) ten znajduje się obok nowego bloku mieszkalnego, na ścianie garaży (?), w bocznej uliczce dojazdowej do tegoż bloku właśnie.
Jest to dzieło z 2015 roku hiszpańskiej artystki z Barcelony – Raquel Gomez Dueńas, która działa pod pseudonimem Labuenaylamala. Powstało w ramach 4-tej edycji międzynarodowych rezydencji artystycznych „Beyond Time / Poza czasem 2015” organizowanych przez Galerię Bielską BWA. Przedstawia ono abstrakcyjną, geometryczną kompozycję w kolorach żółci, bieli, szarości, czerni i koloru niebieskiego. A tytuł nawiązuje do dziecięcej zabawy w zdmuchiwanie nasion dmuchawca i wypowiadania przy tym życzeń. Robiliście tak w dzieciństwie / robicie z dziećmi ? 🙂
23. brama przy ul. Czajkowskiego 3
Tuż obok poprzedniego murala znaleźliśmy takie dzieło na bramie. Na dzieciakach zrobiło większe wrażenie niż mural Dmuchawce 😉 Niestety nic o nim nie wiemy….
24. Nie mural, ale bardzo ciekawa mapa na ścianie Społem 😉
I kolejny punkt obowiązkowy – Reksio 🙂 Znajdziemy go przy ulicy 11 Listopada i rzecze Białej 🙂
Zdjęcie tylko z daleka, abyście sami mieli okazję zobaczyć go z bliska 😉
25. „Sztuka dla lepszego życia” – ściana oporowa ul. Partyzantów
To długie (ale wąskie 😉 dzieło powstało w latach 2014-2015. Jego autorka jest Izabela Ołdak. Idea muralu to piękno natury, odwołuje się on do miłości, płodności, witalności i wzrostu, do elementów symbolizujących życie, dzięki którym człowiek może poczuć dobrą energię.
Mural na pierwszym segmencie powstał w 2014 roku w ramach projektu „oBBraz miasta” organizowanego przez Galerię Bielską BWA i Fundację Galerii Bielskiej, współfinansowanym z budżetu Gminy Bielsko-Biała. Pozostałych 5 segmentów powstało w roku 2015, i sfinansowane były przez Wydział Gospodarki Miejskiej Urzędu Miejskiego w Bielsko-Białej.
26. „Kozica” – ul. Morskie Oko 23
Na zakończenie nasz ulubiony mural 🙂 No dobra, jeden z ulubionych, bo w Bielsko-Białej jest wiele naprawdę pięknych dzieł… Ten minimalistyczny mural oglądany z odpowiedniego miejsca stwarza niesamowite wrażenie trójwymiarowości. Tatrzańska kozica nad oblodzonym urwiskiem…
Powstał podczas drugiej edycji projektu „oBBraz miasta”, w 2015 roku a jego autorką jest Iwona Krieser. Inspiracją był szczyt Mnich nad Morskim Okiem. Śnieg w kotle Mnicha zalega cały rok, stąd projekt jest monochromatyczny. Miał oddawać surowość tatrzańskiej skały w powiązaniu z wielkomiejską bryłą bloku mieszkalnego.
I jak ? 🙂