Bielsko-Biała – cz. 2

10. „Bielsko-Biała to plac zabaw” – ul. Sienkiewicza 9

Kolejny mural, który zdobył wielkie uznanie dzieciaków 🙂 Idealny do odkrywania szczegółów – a to dziewczynka stoi na głowie, a to Bolek i Lolek, a to…

…a to dzidziusia wiezie samolot (hit milusińskich 😉

Autorem dzieła jest Piotr Graff. Mural powstał w 2015 roku w ramach II Młodzieżowego Amatorskiego Festiwalu Inspiracji Artystycznych SZTUKA WŁĄCZANIA zorganizowanego przez bielską Fundację Jonatan – Pomagamy dzieciom z wyzwaniami oraz Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz.

Odnajdziemy tu symbole i motywy związane z Bielsko-Białą, większość z nich to zminiaturyzowane zabawki bawiących się dzieci 🙂 Czyli budynki ( ratusz, Teatr Polski, Zamek książąt Sułkowskich, Katedra św. Mikołaja), kultowy Fiat 126 p (produkowany w bielskiej FSM), Bolek i Lolek oraz Reksio, żaby z kamienicy „od żabami”, kolejka kursująca na szczyt góry Szyndzielni, szybowiec SZO-9 Bocian zaprojektowany z Zakładzie Doświadczalnym w Bielsku-Białej.

 

11. ? – ul. Słowackiego 18

Obok murala z placem zabaw, znaleźliśmy starsze, minimalistyczne dzieło :

Niestety nie udało nam się znaleźć żadnych informacji na jego temat 🙁

 

A nieco dalej – mural na krowie 😉

 

12. „Matka Ziemia” – Park Słowackiego

Autorem dzieła jest Dawid Celek (znany nam już z murala „Zielone Płuca„). Mural powstał w 2016 roku w programie IV Beskidzkiego Festiwalu Dobrej Energii.

Dzieło przypomina o potrzebie ochrony klimatu a jednocześnie ozdabia przestrzeń wokół boiska w parku.  Jednocześnie w nowatorski sposób odwołuje się bezpośrednio do kampanii „Bielsko-Biała chroni klimat”.

 

13. Ul. Sobieskiego 54

Ten koronkowy mural powstał przy użyciu szablonów i sprayów. Autorka muralu NeSpoon tworzy koronkowe dzieła od 2009 roku, zarówno w postaci murali (na całym świecie, m.in. w Chinach, Australii, Finlandii, Portugalii) jak i obrazów, rzeźb, instalacji i ceramicznych płaskorzeźb.

 

14. Pawilon handlowy – ul. ks. Skargi 4

Po drodze natrafiliśmy na taki oto ozdobiony pseduo-muralami pawilon handlowy 😉 Prawda, że interesujący ? 🙂

 

15. Graffiti na ul. Solnej

A na te małe dzieła sztuki natrafiliśmy w drodze do murala „Frasunek”.

Ukryte są w małej uliczce Solnej i pierwszy widoczny z ul. Cieszyńskiej jest może najmniej imponujący :

Niemniej warto wejść dalej :

Robią naprawdę niesamowite wrażenie swoim realizmem.

Niestety nie znamy autora tych dzieł 🙁

 

16. „Frasunek” – ul. Cieszyńska 59

Mural autorstwa Marcina „Malika” Malickiego powstał w 2015 roku w drugiej edycji projektu „oBBraz miasta”,  organizowanego przez Fundację Galerii Bielskiej i Galerię Bielską BWA.

Cytując autora: „Projekt opiera się przede wszystkim na postaci Chrystusa Frasobliwego – powszechnego tematu w sztuce ludowej, przede wszystkim w rzeźbie. Jednocześnie odwołuje się on do franciszkańskiej postawy  afirmującej naturę i czerpiącej z niej radość oraz spokój ducha i ciała. Ujmując rzecz w skrócie to taki frasobliwy współczesny Franciszek. Zafrasowany niepewnym losem swoich mniejszych braci, jak np. znikających powoli z naszych miast wróbli. Wróbel dodatkowo symbolizuje tu (za Cesare Ripą – XVI-wiecznym włoskim badaczem sztuki i ikonografii) samotność – bowiem frasunek to najczęściej samotne, pustelnicze wręcz przeżycie. A w dzisiejszych czasach samotność najczęściej doskwiera nam w tłumie galopującego miasta”.

 

17. „Noc Świętojańska” – ul. Cieszyńska 36

Kilka budynków dalej znajdujemy mural z 2016 roku autorstwa Natalii Rok. Dzieło powstało w projekcie „oBBraz miasta #3” organizowanym przez Fundację Galerii Bielskiej i Galerię Bielską BWA, współfinansowanym z budżetu Gminy Bielsko-Biała.

Dzieło odwołuje się do Nocy Świętojańskiej – pradawnego święta słowiańskiego związanego z letnim przesileniem Słońca, w szczególności ze zwyczajem plecenia wianków przez młode dziewczyny. Dlatego tez przedstawia kobietę na tle jeziora z wiankiem z polnych kwiatów na głowie.  Uważni odnajdą tu także lokalny gatunek motyla, czyli Zygzakowiec kokornakowiec.

 

18. Studio Filmów Rysunkowych

 

Jeden z punktów obowiązkowych podczas wizyty w Bielsku Białej (oprócz pomnika Bolka i Lolka i Reksia) 🙂

A przy okazji także…mural ze wszystkimi wspaniałymi postaciami z bajek 🙂

 

Dodaj komentarz